loader

Luneta czy teleskop – co wybrać?

Luneta czy teleskop – co wybrać?

Możliwość obserwowania dzikich zwierząt lub nocnego nieba to niewątpliwie jedno z bardziej pasjonujących zajęć, które nierzadko dostarczają naprawdę niezwykłych wrażeń. Aby jednak móc obserwować gwiazdy lub zwierzęta, będziemy potrzebować odpowiedniego sprzętu. Oto krótki poradnik, z którego czytelnik dowie się, jak wybrać odpowiedni teleskop lub lunetę.

Czym różni się teleskop od lunety? W jakich przypadkach bardziej przydatnym narzędziem okaże się luneta, a kiedy lepiej byłoby mieć do dyspozycji teleskop? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na te pytania.

Do czego służy luneta?

Luneta jest instrumentem przeznaczonym przede wszystkim do zaawansowanych obserwacji przyrodniczych. Co w tym przypadku oznacza przymiotnik "zaawansowane"? Otóż, moc przybliżenia lunety jest o wiele większa, niż ma to miejsce w przypadku nawet najlepszych lunetek. Dzięki temu, możliwa staje się dokładna obserwacja zwierząt nawet z odległości wielu kilometrów. Podstawowym czynnikiem odróżniającym lunetę od lornetki jeżeli chodzi o konstrukcje jest fakt, że luneta posiada jedynie jeden okular. Zasadniczo, lunety służące do zaawansowanych obserwacji dzieli się na dwie podstawowe kategorie, a mianowicie na lunety o konstrukcji prostej oraz lunety o konstrukcji kątowej. Inny, chociaż mniej istotny rodzaj podziału lunet, to podział z względu na wielkość. W takim wypadku za małe lunety uznaje się te, których średnica obiektywu jest mniejsza, niż 65 mm, średnimi lunetami jest sprzęt, w przypadku którego średnica obiektywu wynosi mniej więcej 80 mm, zaś duże lunety to te, których obiektyw ma średnicę większą, niż 100 mm.

Oprócz obserwacji przyrodniczych, lunety obserwacyjne standardowo stosuje się również do obserwacji samolotów na wysokościach przelotowych a także w niektórych dziedzinach sportu, na przykład w strzelectwie sportowym. 

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem lunety? Pierwsza kwestia to oczywiście powiększenie: im jest ono większe, tym lepiej. Drugie z istotnych kryteriów to ostrość widzenia: przed zakupem sprzętu dobrze jest się upewnić, czy daje on ostry, dokładny obraz również z bardzo dużych odległości oraz nie tylko w centrum pola widzenia, ale również na brzegach.

Obserwacja teleskopem

Teleskop – co warto o nim wiedzieć?

W odróżnieniu od lornetki czy też lunety, teleskop jest przedmiotem, którego przeznaczeniem od początku było obserwowanie przedmiotów nie znajdujących się na ziemi, lecz poza nią. Już pierwsze teleskopy, chociaż prymitywne w swojej budowie, pozwalały na nieporównanie dokładniejszą obserwację gwiazd, niż jest to możliwe jedynie przy pomocy samego ludzkiego oka. Obecnie najnowocześniejsze teleskopy pozwalają na obserwację obszarów znajdujących w oddaleniu setek milionów lat świetlnych od naszej planety. Oczywiście, sprzęt dostępny w sklepach nie jest aż tak potężny, jednak nie oznacza to, że nie oferuje on niezwykłych możliwości jeżeli chodzi o obserwację nocnego nieba.

Przy zakupie teleskopu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ostrość obrazu a także kontrast. Teleskop powinien mieć dwa wysokiej jakości okulary, a także dobry reflektor posiadający do 150 mm średnicy. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na jakość konstrukcji teleskopu: powinna ona być sztywna oraz całkowicie stabilna, tak aby obserwacja gwiazd nie była zakłócana przez jakiekolwiek drgania. Wbrew dość powszechnemu przekonaniu, najbardziej istotnym parametrem dobrego teleskopu wcale nie jest powiększenie, lecz średnica: to bowiem właśnie od średnicy zależy jasność oraz precyzja obrazu. Refraktor powinien posiadać średnicę o wartości co najmniej 50 mm oraz być wykonany z wysokiej jakości szkła.

Warto również pamiętać o tym, że nawet najlepszy teleskop nie umożliwi nam obserwacji gwiazd, jeżeli mieszkamy w mieście. Do obserwowania gwiazd konieczne jest czyste, krystaliczne wręcz niebo. Z tego powodu, jeżeli mieszkamy w mieście, raczej nie warto kupować drogiego, ciężkiego i trudnego w transporcie sprzętu, ponieważ samo pakowanie takiego teleskopu do samochodu może nam zająć niewiele mniej czasu, niż obserwacja gwiazd.

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Omówiliśmy już temat, w tym próbę zdefiniowania tłumaczenia ustnego. Poznaliśmy rodzaje i ich skomplikowane szczegóły. Na tej liście znalazły się tłumaczenia konferencyjne, które należą do najtrudniejszych i najbardziej powszechnych. Co je wyróżnia, że stanowią wyzwanie dla tłumaczy? Tłumaczenie konferencyjne to rodzaj tłumaczenia ustnego, które występuje najczęściej...

Piękny ogród tuż obok domu to prawdziwy luksus. Miejsce, w którym można wypocząć, oderwać się od codzienności, zapomnieć na chwilę o kłopotach. Właśnie tak działa na ciało i duszę zieleń. Zakładanie ogrodów Od czego rozpocząć realizację projektu, jakim są ogrody łódź? Od znalezienia fachowców, którzy zajmują się tym...

​Luneta dla dzieci to świetny pomysł na prezent dla dzieci w różnym wieku, który posłuży nie tylko do nauki, ale będzie też fajnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Ucieszą się z niej na pewno mali miłośnicy astronomii, którzy już teraz przejawiają zainteresowanie kosmosem i planetami. Również dzieci, które nie były do tej pory zaciekawione tym tematem, powinny ucieszyć...