loader

Dla ludzi "patrzących sercem". Festiwal Danuty Rinn

Piosenkę „Gdzie ci mężczyźni” potrafi zanucić chyba każdy. A jest jeszcze wiele utworów, którymi Danuta Rinn zachwycała Polaków przez 40 lat swojej artystycznej działalności. Jej piosenki są ciągle żywe, a teksty – które pisali dla niej najwięksi kompozytorzy – ponadczasowe. Teraz możemy ich posłuchać podczas Gali Danuta Rinn Festiwal, która odbędzie się 24 listopada w DK Kadr w Warszawie.

Festiwal Danuty Rinn, ze względu na duży zeszłoroczny sukces, jest organizowany już po raz drugi. To kulturalne wydarzenie, mające na celu przybliżenie dorobku artystycznego Danuty Rinn, organizowane jest przez Fundację Apetyt na Kulturę przy wsparciu Domu Kultury KADR. Skupia zarówno młodych ludzi, którzy pragną poznać twórczość artystki i treści piosenek z czasów znanych ich rodzicom i dziadkom, jak również widzów dorosłych, którym lata 70. i późniejsze są bliskie sercu.

Festiwal to w dużej mierze konkurs muzyczny. Młodzież oraz dorośli w wieku 12-35 lat wykonają po jednej piosence Danuty Rinn, popularyzując tym samym jej działalność artystyczną. Dla najlepszych wykonawców organizatorzy przewidują nagrody w każdej z dwóch grup wiekowych: statuetki, Nagrodę Publiczności oraz wyróżnienia. Przesłuchania półfinałowe odbędą się 3 listopada w DK KADR w Warszawie, zaś najlepsi wokaliści wezmą udział w konkursie finałowym, który będzie miał miejsce 24 listopada w DK KADR. Spośród zakwalifikowanych uczestników profesjonalne jury wyłoni zwycięzców II Festiwalu Danuty Rinn. W skład jury wejdą osobowości estrady, autorzy tekstów piosenek, znawcy kultury i sztuki. Wśród nich znajdą się: Magda Czapińska – poetka, autorka tekstów, Jerzy Petersburski Jr. – pianista, kompozytor, aranżer, prowadzący swój program autorski dla młodzieży „Petersburski Show”, Ryszard Rembiszewski – aktor, prezenter, wiceprezes ZASP Sekcja Estrady, Piotr Rodowicz – muzyk, pedagog, prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazowego.

Kapitułę Festiwalu Danuty Rinn stanowią pasjonaci, dla których polska muzyka do tekstów polskich poetów jest jednym z ważniejszych składników polskiej kultury. W kapitule zasiądą: Marzena Rogalska – dziennikarka telewizyjna i radiowa, wokalistka śpiewająca w jednym z najlepszych „składów” Metra, Kasia Olubińska – dziennikarka programu „Dzień Dobry TVN”, Rafał Baniak, Władysław Kamysz oraz znany z poczucia humoru, wybitny dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny Artur Orzech.

Festiwal Danuty Rinn

Warto przedstawić postać wyjątkowej artystki, której festiwal został poświęcony. Danuta Rinn – piosenkarka, pianistka, aktorka. Pisali dla niej najwięksi kompozytorzy i autorzy, m. in. Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta. „Ojcem Chrzestnym” festiwalu jest Włodzimierz Korcz, przyjaciel i twórca piosenek wielu artystów, wspierający polską muzykę i utalentowanych ludzi. Rinn od lat 70. związana była z kabaretem „Pod Egidą”, brała udział w wielu nagraniach płytowych i archiwalnych dla Polskiego Radia. Koncertowała m.in. w Bułgarii, Szwajcarii, Szwecji, USA, Kanadzie, Australii, także charytatywnie. W stanie wojennym śpiewała dla prześladowanych m.in. w kościołach. Zagrała epizodyczne role w filmach „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Zazdrość i medycyna”, „Bilans kwartalny”, występowała także w polskich serialach. W jej repertuarze znalazły się takie hity, jak: „Ja się nie przyzwyczaję”, „Gdzie ci mężczyźni”, „Tyle wdzięku”, „Polska baba”, „Obejmę dozorcostwo”, „Czy to wszystko ma sens”.

„O artystach tak długo pamiętamy, jak długo żyją w naszych sercach, a żyją tak długo, jak długo ich słuchamy i śpiewamy ich piosenki”. To słowa organizatorki festiwalu, które świetnie podsumowują artystyczną działalność Danuty Rinn oraz jej następstwa w naszej współczesnej, artystycznej rzeczywistości. Zapraszamy na festiwal wrażliwości, kreatywnej inspiracji, ponadczasowych hitów podanych w nowej, uwspółcześnionej odsłonie w wykonaniu uzdolnionych, młodych ludzi.

Organizatorem Festiwalu Danuty Rinn jest Fundacja Apetyt na Kulturę, której prezesem jest Danuta Błażejczyk – piosenkarka, autorka tekstów piosenek, aktorka, występowała w musicalach, m.in. „Złe zachowanie”, „Nunsense”, „Fame”, „Moniuszkowo”, a ostatnio zagrała ciotkę Polly w „Tajemnicy Tomka Sawyera” (premiera w marcu 2017 r.). Nagradzana i wyróżniana na festiwalach krajowych i  zagranicznych. Wydała kilka solowych płyt z muzyką rozrywkową i jazzową, m.in. „Summertime”, „A jednak warto”. Jest producentem swoich wydawnictw muzycznych, prowadzi działalność pedagogiczną. W ramach Fundacji realizuje wyjątkowe i oryginalne projekty artystyczne i promuje młodych, uzdolnionych artystów.

Festiwal Danuty Rinn wspierają Związek Artystów Wykonawców STOART, Studio Nagrań MEGAFON, fundatorem nagród dla najlepszych wykonawców jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gdzie: Dom Kultury KADR w Warszawie

Kiedy: 24 listopada 2017 r. godz. 19:00

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Tamara Erickson badała pracę i odkryła, że istnieje sześć ogólnych kategorii pracy. Każda kategoria składa się z różnych typów pracowników, którym zależy na różnych aspektach relacji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Najlepszym sposobem na zaangażowanie tych zróżnicowanych pracowników jest zaprojektowanie procesu zatrudniania w oparciu o te sześć kategorii. Celem tego...

Polacy uwielbiają festiwale – wielkie imprezy muzyczne zrzeszają młodych i starszych, miłośników rocka i wielbicieli muzyki popularnej, tych, co poszukują muzycznej uczty i tych, którzy chcą się jedynie dobrze bawić. Niezależnie od tego, na jakie wrażenia liczysz, z pewnością znajdziesz dla siebie wydarzenia – zobacz, jakie festiwale czekają nas latem!...

​ Hip Hop, to muzyka którą kochasz i jesteś jej zagorzałym fanem? Czy wiesz, gdzie odbywają się najlepsze koncerty? Jeśli nie to zobacz nasze propozycje. Tym razem miasto Kraków zaskoczy nas wszystkich swoim repertuarem. Luty rozpieszcza propozycjami hip hop-owymi, nie przegap żadnej z nich! MHHF – bardzo miejski festiwal Rozszyfrujmy ten tajemniczy skrót, otóż jest...