loader

Muzyka relaksacyjna jako sposób na odstresowanie

Jest gatunkiem muzyki, który ostatnimi czasy zyskuje coraz więcej zwolenników. Stres stanowi jeden z tych elementów naszego życia, który niestety towarzyszy nam na co dzień. Dlatego też rozpoczynamy poszukiwania sposobów na pozbycie się go, ukojenie naszych nerwów, oraz podreperowanie zdrowia psychicznego i fizycznego.

Idealnym pomysłem na odstresowanie jest spokojna muzyka relaksacyjna. Na pracę naszego mózgu bardzo dobrze wpływają dźwięki o wysokiej częstotliwości. Przekłada się to na zwiększenie naszej zdolności koncentrowania się, poprawę zdolności zapamiętywania, czy odpowiednią współpracę zarówno prawej, jak i lewej półkuli mózgu.

Muzyka z obrazowaniem poprzez dźwięk

Muzyka służąca do relaksacji potrafi zobrazować uczucia takie jak miłość, czy spokój, a także harmonię. Równowagę współgrającej duszy i ciała doświadczamy najczęściej wtedy, kiedy w naszym umyśle panuje spokój. Według wszelkich źródeł prekursorem muzyki relaksacyjnej jest Japończyk Kitaro. Odwzorował on swoje poczucie estetyki i wszelkie doznania duchowe za pomocą muzyki elektronicznej.

Jak można określić muzykę relaksacyjną?

Jest ona bardzo spokojnym i kojącym nasze nerwy rodzajem muzyki, który może współgrać z odgłosami natury np. szumieniem oceanu, czy wiatru w lesie. Najbardziej oryginalną muzyką relaksacyjną są zdecydowanie dźwięki związane z naturalną sawanną. Jeżeli chcemy doświadczyć ,,muzyki" natury warto zainteresować się serią dzięków natury.

Pośród nich znajdziemy z pewnością odgłosy lasu, falującego morza, czy ćwierkających ptaków. Jeśli użytkownik muzyki relaksacyjnej będzie umiał we właściwy sposób przejść w nastrój kontemplacyjny, bez znudzenia będzie mógł słuchać bardzo długo tego rodzaju dźwięków. Muzyka jest idealnym sposobem na relaksację. Innym sposobem na osiągnięcie stanu spokoju ducha może być skupienie swoich myśli na oddechu. Wszystkie wyżej wymienione sposoby na relaksację mogą być ze sobą dowolnie łączone. Osoby będące trenerami na zajęciach jogi twierdzą zgodnie, że muzyka o charakterze relaksacyjnym może być idealnym środowiskiem do medytowania, a więc skupienia swoich emocji i myśli. Muzyka relaksacyjna potrafi także poprawiać samopoczucie.

Odprężająca muzyka

Dlaczego nazywamy ją ,, muzyką obrazów"?

Ponieważ jest ona idealnym zastępstwem dla tego, czego w danej chwili nie możemy zobaczyć na własne oczy. Nie mamy chociażby w danym momencie czasu na wyjście na spacer, czy posłuchanie śpiewu ptaków. Dzięki tego rodzaju muzyce możemy doświadczyć tego wszystkiego w zaciszu domu. Muzykę relaksacyjną możemy także wykorzystać przy pracy. W sklepach możemy także nabyć płyty z tego rodzaju muzyką, dopasowaną do konkretnych znaków zodiaku. Każda taka płyta to koszt około 50 zł. Wybór poszczególnych dźwięków powinien być ściśle związany z naszym obecnym stanem emocjonalnym i emanującym od nas rodzajem energii. Gdy czujemy się bardzo pobudzeni, warto sięgnąć po płytę z muzyką wyciszającą. Niemniej jednak, gdy potrzebujemy się rozruszać, wybierzmy muzykę bardziej rytmiczną.

Słuchanie odpowiedniego rodzaju muzyki pozwoli nam poczuć swoje własne emocje i doświadczyć odmiennego stanu umysłu, np. powiększyć naszą koncentrację. Człowiek w sposób bardzo świadomy wykorzystuje muzykę chociażby do wyrażania swoich uczuć religijnych, czy poczucia estetyki. Muzyka relaksacyjna może być także wykorzystywana jako terapia poprzez wyciszanie, odpowiednie wpływanie na nasz nastrój. Do wykorzystania przy muzykoterapii idealnym zestawem będzie pakiet płyt, takich chociażby jak :Harmonia, Niebieski spokój. Cały pakiet to koszt ok. 50 zł.                                            

Terapia za pomocą dźwięku

 W dzisiejszych czasach muzyka relaksacyjna pełni niezwykle ważną rolę w uzyskaniu równowagi wewnętrznej całego ciała. Potrzeba korzystania z muzyki relaksacyjnej zdecydowanie wzrosła, ponieważ jesteśmy narażeni na duże dawki stresu. Jakie możemy jeszcze znaleźć zalety w muzyce relaksacyjnej?. Zdecydowanie odpowiada za pobudzanie naszych wewnętrznych sił i pozwala się zrelaksować. Przywołuje także miłe wspomnienia, a nawet może pomóc w pozbyciu się bólu.

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Polska muzyka cieszy się coraz większą popularnością. 46% utworów, których słuchamy to piosenki rodzimych artystów. Czego słuchamy najchętniej? Rock, pop i jazz to gatunki muzyczne, które królują w naszych głośnikach – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Play & Tidal. Zastanawiałeś się kiedyś, jaki procent muzyki, którą słuchasz stanowi twórczość...

Początek grudnia to okres, w którym na ekspozycjach sklepowych królują świąteczne ozdoby. O zbliżających się świętach przypominają nam reklamy z prezentami oraz pięknie przystrojone ulice. Najbardziej znane polskie tradycje to kupowanie upominków, ubieranie choinki, przygotowywanie 12 potraw wigilijnych. Nie możemy zapominać też o pięknej tradycji śpiewania kolęd...

Zespół Pink Freud już od dziesięciu lat zachwyca swoją twórczością. Głębokie jazzowe brzmienie okraszone mocną rock’n’rollową nutą to połączenie, które przypadło do gustu tysiącom fanów. Z okazji okrągłego jubileuszu panowie postanowili wydać płytę będącą zapisem z koncertu wykonanego w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Premiera albumu odbędzie się 6...