loader

Bilard – rozrywka na niepogodę

Gdy za oknem szaleje wiatr, pada śnieg, tudzież deszcz, i nie za bardzo masz ochotę wyjść na zewnątrz... nie jesteś skazany jedynie na oglądanie TV bądź przeglądanie stron WWW. Niekiedy i czytanie książek nie sprawia nam frajdy, gdyż mamy niedosyt dowolnej aktywności fizycznej. Organizm domaga się ruchu; doskonale zdają sobie z tego sprawę szczególnie ci, którzy sporo czasu poświęcają uprawianiu sportu. Jeżeli jednak wyjście z domu jest niemożliwe, koniecznością staje się dobór właściwego zajęcia. 

Rozgrywka w zaciszu czterech ścian

Na wszystkich, którzy kochają rywalizować, czeka bilard. To w zasadzie gra bardzo prosta, choć dotyczą jej pewne konkretne zasady. Dzieli się na 3 rodzaje: pool - optymalna dla "żółtodziobów", snooker - dla tych, którzy już nieco "liznęli" zagadnienia, oraz karambol - wtedy stół nie ma tzw. łuz (chodzi o otwory). Rozgrywkę prowadzi się na odpowiednim stole, który pokryty jest suknem. Przed graczem stoi zadanie uderzania specjalnym kijem kul nazywanych bilami. 

Większość reguł zobowiązuje do wbicia owych kul do łuz bądź kieszeni, a więc otworów umieszczonych w stole. Odmian rozgrywki bilardowej jest naprawdę sporo. Niekiedy do gry wykorzystywane są jakieś inne przedmioty, jak np. karty. Mamy także możliwość kupna dwuczęściowych kijów do tej rozgrywki. Cechują się łatwością montażu, a gdy je złożymy, zajmują mniej przestrzeni. Poza tym, dysponują wszystkimi cechami zwyczajnego kija: to lakierowana rękojeść, zakończenie w postaci gumowego obijaka, skórzane tipy.

Zanim wybierzemy stół do gry, warto rozważyć, gdzie go ustawimy i czy przewidujemy jego zamontowanie na stałe. Od tego zależeć będzie jego waga i rozmiary. Niezwykle popularne są stoły składane, służące do snookera. Nie są zbyt drogie - można je nabyć już za 249 zł. Poza tym, są naprawdę praktyczne. Taki stół, gdy złożymy jego drewniane nogi, może być ustawiony pionowo, a dzięki temu nie zajmuje wiele miejsca, opierając się choćby o ścianę. Rozkłada się go jedynie na czas rozgrywki. 

Stół bilardowy

Jego waga jest niska, nie ma więc problemu z jego przestawieniem i przenoszeniem gdziekolwiek chcemy. Co istotne, gdy odczepimy nogi, możemy umieścić go na innym stole. W pakiecie nabywamy kije, bile, trójkąt oraz szczoteczkę. Jest możliwość zakupu także samych blatów. Gdy rozpatrujemy, które pomieszczenie na stół wybrać, trzeba wziąć pod uwagę wygodę graczy podczas uderzania bil, a więc zwłaszcza adekwatną przestrzeń. Nie za dobrze się gra zawadzając kijem o ściany czy meble. 

Liczy się odpowiedni standard

Stół do bilardu musi cechować się jakością, a ta zależy od jego materiału. Blaty są produkowane z płyty pilśniowej, płyty drewnianej albo też z jednoczęściowych płyt kamiennych, dla których bazą jest łupek. Rzecz jasna, te ostatnie to największy wydatek. Rozgrywka na takich stołach charakteryzuje się szybkością i precyzją, co zawdzięczamy także pokryciu w postaci cienkiego sukna. 

Stoły marki Radley oznaczają bardzo solidne wykonanie. Wykonane są z płyt pilśniowych, a to gwarantuje trwałość na długie lata użytkowania. Dobra dynamika oraz wytrzymałość uzyskiwana jest dzięki bandom z domieszką kauczuku. Jeśli sukno nie kosmaci się, bile poruszają się po nich gładko i z gracją, a to stanowi gwarancję wysokiego poziomu komfortu gry. Łuzy ze skóry zapewniają długą żywotność. Stół jest łatwy w montażu, co sprawia, że mamy możliwość ustawienia go w praktycznie dowolnym miejscu. 

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Informacje są dziś towarem – przesyłamy, przetwarzamy i przechowujemy informacje, które mają wartość. Nic więc dziwnego, że powstała definicja społeczeństwa informacyjnego. Jednym z przykładów informacji mogą być wiadomości. Kilkaset lat temu przekazywane były przez gońców i posłańców. Później z zapotrzebowania na informacje powstały gazety, radio, telewizja i...

​ Kabaret to satyryczna forma rozrywki widowiskowej, tworzona przez grupę kilku artystów. W Polsce jego historia sięga ponad stu lat! Nic więc dziwnego, że oglądanie kabaretów sprawia przyjemność Polakom od pokoleń, ponieważ od dawna emitowane są one w polskiej telewizji. Pamiętajmy jednak, że przede wszystkim został on stworzony do oglądania na żywo i brania w nim...

Podczas lata i upałów każdy marzy o zanurzeniu się w chłodnej wodzie. Na pływalniach roi się od rodzin z dziećmi, które chcą choć na moment wytchnąć od gorąca. Jednak aby móc cieszyć się z wody, nie trzeba spieszyć na basen dostępny dla wszystkich. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup basenu ogrodowego, który będzie służył jedynie swoim właścicielom. Do wyboru jest...