loader

Czym karmić czworonoga?

Stosowanie dobrze dobranej metody żywienia sprawia, że zwierzę utrzymuje dobrą kondycję i na dłużej zachowuje siły witalne. Istnieje wiele schematów karmienia psa, a w sklepach dostępne są dziesiątki różnych karm. Na co się zdecydować?

Czego nie należy podawać psu?

Choć tak wiele mówi się i pisze na temat prawidłowego żywienia psów, to i tak wiele osób sięga po niewłaściwe produkty. Oto kilka rzeczy, których nie powinno się podawać psu pod żadnym pozorem:

  • Resztki z obiadu – kasza, ziemniaki, ryż i tłuste mięso z mocnymi przyprawami. To produkty, które w żadnym razie nie powinny być podawane psom w charakterze regularnego posiłku. Resztki lepiej wyrzucić na kompost lub zamrozić na później niż podawać je do zjedzenia psu. Posiłki tego typu nie służą zwierzęciu, nie są dobrze przyswajane i mogą powodować kłopoty trawienne, a podawane regularnie mogą nawet zaszkodzić psu.
  • Rodzynki i winogrona – psy raczej nie wykazują zainteresowania nimi, ale lekkomyślne poczęstowanie nimi zwierzęcia może skończyć się poważnym zatruciem.
  • Cebula, czosnek, rośliny strączkowe – choć wiele zwierząt wykazuje zainteresowanie nimi (być może to kwestia aromatu podczas przyrządzania), to nie należy nimi częstować czworonożnych pupilków. To produkty bardzo ciężkostrawne, które powodują u psów wzdęcia, biegunki, a nawet zatrucia.
  • Czekolada i kakao – choć dla ludzi są prawdziwym przysmakiem, to dla psów są realną trucizną, która może spowodować przyspieszoną akcję serca, problemy z krążeniem, oddychaniem, a nawet zawał.
  • Najtańsza karma dla psów – choć teoretycznie jest to produkt dla zwierząt, to w praktyce lepiej po niego nie sięgać. Bardzo tanie karmy dla psów (po kilka złotych za spore opakowanie) praktycznie nie zawierają mięsa ani cennych składników odżywczych, są za to wypełnione tanimi zapychaczami, zbożami, mogą zawierać konserwanty, polepszacze smaku i sztuczne barwniki.

Czym warto karmić psa?

Jeśli dobro czworonoga mocno leży nam na sercu, powinniśmy poświęcić trochę czasu na selekcję dostępnych karm dla psów i wybór optymalnych produktów żywieniowych. Najlepsze karmy dla psów wcale nie muszą zrujnować naszego budżetu, bo karmy tej jakości są bardzo wydajne energetycznie i sycące, a to oznacza, że zwierzę zjada mniej i jest równie nasycone, co w przypadku spożycia większej porcji taniej karmy ze śladową zawartością mięsa. Produkty, po które warto sięgać:

  • Sucha karma bez zbóż – to właśnie sucha karma jest podstawą żywienia psów w większości domów. To wygodne rozwiązanie, które sprawia, że nie trzeba gotować dla psa oddzielnych posiłków. Gdy wybieramy suchą karmę, weźmy pod uwagę jej skład. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by sięgać po karmy bez zbóż – są obecne w ofertach coraz większej liczby marek, a przez to ich ceny stają się coraz bardziej przystępne. Karma bez zbóż zawiera więcej mięsa i produktów odzwierzęcych, zdrowe tłuszcze, warzywa i owoce, które służą zdrowiu psa, a nie są wyłącznie tanim wypełniaczem w produkcie kiepskiej jakości.
  • Karma dobrana do ewentualnych schorzeń – gdy zwierzę jest w podeszłym wieku, ma problemy z nerkami lub z nadmierną utratą wagi, warto zmienić dietę na specjalistycznie dobraną. Karmy tego typu można dopasować u weterynarza i jest to rozwiązanie, które może pomóc w rozwiązaniu określonych problemów zdrowotnych.
  • Mokra karma wysokiej jakości – mokra karma z niższej półki nie zawiera szczególnie dużo mięsa i składników odżywczych, ale w sprzedaży można znaleźć niewiele droższe karmy mokre, które mają zdecydowanie lepszy skład.
  • Wyselekcjonowane przekąski – psy kochają przekąski, chrupki i ciasteczka, ale nie warto sięgać po pierwszy z brzegu produkt. Przekąski także mogą być zdrowe i wartościowe pod względem odżywczym i właśnie takie produkty warto wybierać.
  • Mięso – psy można karmić również mięsnymi posiłkami lub traktować mięso w charakterze dodatku do innych produktów żywieniowych. Warto sięgać po cielęcinę, wołowinę, drób, dziczyznę, jagnięcinę i królicze mięso.

Trudno o jeden, najlepszy i uniwersalny, model żywienia psów. Każde zwierzę jest inne i dieta musi uwzględniać jego specyficzne potrzeby. Nie mniej istotne jest samo serwowanie posiłków. Miski dla psa powinny zostać usytuowane w zacisznym, komfortowym miejscu, a w jednej z nich stale powinna znajdować się czysta woda. Rozmiar i wysokość miski warto dobrać do wielkości zwierzęcia (dla dużych psów warto wybrać miski na stojaku, który je podwyższy i sprawi, że zwierzę nie będzie musiało schylać się do samej podłogi).

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Użytkowanie kołdry obciążeniowej jest formą terapii, którą możemy zapewnić sobie w domu. Za sprawą właściwości dociążających, okrycie oddziałuje na układ proprioceptywny, tym samym wywiera korzystny wpływ na czucie głębokie. Jeszcze do niedawna wyłącznie nieliczne grono miało okazję przekonać się na własnej skórze o jego skuteczności. Szereg badań i testów wykazał...

Wiele osób dekorujących swoje salony, kuchnie i pokoje gościnne zastanawia się nad idealnym doborem dodatków. Często sięgamy po aranżacje minimalistyczne. klasyczne (np. art deco) albo te inspirujące się industrialnym światem, czyli styl industrial. Jest jednak jeden nurt dekorowania wnętrz, który ewidentnie wybija się spośród tłumu swoimi kolorami, ekstrawagancją i odwagą...

Sieci służą do tworzenia połączeń między komputerami lub urządzeniami, drukarkami lub telefonami. Możliwe jest stworzenie sieci lokalnej – LAN – w której znajdą się urządzenia na przykład w jednym gospodarstwie domowym. Do połączenia między sprzętami oddalonymi od siebie wiele kilometrów służy sieć WAN, czyli globalna odmiana LAN. Za taką sieć możemy...