loader

Dla kogo kołdra obciążeniowa

Użytkowanie kołdry obciążeniowej jest formą terapii, którą możemy zapewnić sobie w domu. Za sprawą właściwości dociążających, okrycie oddziałuje na układ proprioceptywny, tym samym wywiera korzystny wpływ na czucie głębokie. Jeszcze do niedawna wyłącznie nieliczne grono miało okazję przekonać się na własnej skórze o jego skuteczności. Szereg badań i testów wykazał, że nie tylko osoby z zaburzeniami integracji sensorycznej mogą korzystać z dobrodziejstw kołdry obciążeniowej. Komu jeszcze rekomenduje się skorzystanie z tego akcesorium?

Dla wszystkich zestresowanych

Kołdra obciążeniowa, jak kto woli można używać zamiennie nazwy sensoryczna lub terapeutyczna, ze względu na swoje wyciszające, odprężające właściwości rekomendowana jest osobom zestresowanym. Stres jest obecny w życiu każdego, a ilości czynników stresogennych w natłoku informacji bodźcowych nie brakuje. W konsekwencji permanentnego spięcia nerwowego cierpi cały organizm. Deficyt snu, ataki lękowe, nerwobóle, to tylko niektóre uciążliwe symptomy stresu. Długotrwały może prowadzić do innych poważnych chorób, dlatego należy z nim skutecznie walczyć. Sukcesywnie pomoże w tym kołdra obciążeniowa, która pomaga w regulacji aktywności układu nerwowego. Ułatwia mu lepszą organizację impulsów oraz bodźców. Dzięki kojącemu naciskowi sprawia, że organizm czuje się pewniej i bezpieczniej jak po życzliwym uścisku. Układ reaguje na ten fakt głębokim odprężeniem. Powoli zwalnia się tętno, uspokaja oddech oraz spada nadwyżka kortyzolu odpowiedzialnego w dużej mierze za odczuwanie stresu.

Dla przemęczonych z problemami skupienia

Kołdra obciążeniowa reguluje także hormony szczęścia i snu. Serotonina poprawia nastrój, a melatonina przygotowuje nas do stanu spoczynku. Masaż za pomocą kołdry stopniowo rozluźnia mięśnie, a co ważne, ułatwia wchodzenie i utrzymanie głębokiej fazy snu. To część snu, która odpowiada w dużej mierze za regenerację oraz odbudowę komórek organizmu. Po efektywnej kuracji odprężenia w trakcie nocy, mózg dużo lepiej radzi sobie ze skupieniem w ciągu dnia.

Dla osób z zaburzeniami integracji sensorycznej

Zaburzenia integracji sensorycznej są związane z nieprawidłowym postrzeganiem i orientacją kinestetyczną ułożenia kończyn własnego ciała. Szczególnie problem ten dostrzega się u dzieci autystycznych, z zespołem Aspergera czy zespołem Downa. Poprzez nacisk na odpowiednie receptory polepsza się odczuwanie i odbieranie bodźców, co umożliwia pracę nad obszarami odpowiedzialnymi za deficyty w tej kwestii. Kołdra obciążeniowa stanowi urozmaicenie wiodącej terapii i stanowi jedno z narzędzi pomocniczych w trakcie ćwiczeń.

Dla osób z chorobami Alzheimera i Parkinsona

Pozytywne działanie kołdry odnotowują badania na grupie pacjentów z objawami Alzheimera, Parkinsona, a także demencji. Stymulacja układu nerwowego i wszelkie reakcje uruchamiające się za jej sprawą, dobrze korelują w organizmie chorych.

Kołdra dla dzieci i dorosłych

Konkretne modele kołder obciążeniowych są projektowane i dedykowane dzieciom, inne dorosłym. Możemy zdecydować się także na uszytą specjalnie na zamówienie kołdrę z certyfikowanych produktów, np. od Kołderka.net. Ważne jest, aby dobrać obciążenie akcesorium pod osobę użytkującą. Zaleca się uprzednio konsultację u specjalisty, który pomoże w dostosowaniu odpowiednich proporcji. Jeżeli decydujemy się na zakup bez wizyty u terapeuty, wtedy wyrób nie powinien przekraczać wagi 10% masy użytkownika. Korzystanie z kołdry u dzieci, szczególnie tych najmłodszych, należy kontrolować. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, by okrycie nie krępowało dziecka ani nie utrudniało mu oddychania.

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Wiele osób dekorujących swoje salony, kuchnie i pokoje gościnne zastanawia się nad idealnym doborem dodatków. Często sięgamy po aranżacje minimalistyczne. klasyczne (np. art deco) albo te inspirujące się industrialnym światem, czyli styl industrial. Jest jednak jeden nurt dekorowania wnętrz, który ewidentnie wybija się spośród tłumu swoimi kolorami, ekstrawagancją i odwagą...

Sieci służą do tworzenia połączeń między komputerami lub urządzeniami, drukarkami lub telefonami. Możliwe jest stworzenie sieci lokalnej – LAN – w której znajdą się urządzenia na przykład w jednym gospodarstwie domowym. Do połączenia między sprzętami oddalonymi od siebie wiele kilometrów służy sieć WAN, czyli globalna odmiana LAN. Za taką sieć możemy...

​ Trzydzieste urodziny to symboliczna data. Wymagają odpowiedniej oprawy i hucznego świętowania. Mimo przekroczenia kolejnej dekady naszego życia, co dla niektórych bywa trudne do zaakceptowania, należy uświetnić ten dzień odpowiednim prezentem. Wybierając podarunki, warto ukierunkować na pamiątki. Jest to wyjątkowy dzień, który powinniśmy dobrze zapamiętać. Dzięki...