loader

Adaptacja akustyczna pomieszczenia - jak uzyskać najlepsze efekty dźwiękowe

Akustyka traktująca o powstawaniu, rozprzestrzenianiu się i oddziaływaniu fal dźwiękowych jest najważniejszym kryterium jakości powstałego dźwięku w pomieszczeniu. Dźwięk, który wydobywa się z określonego źródła, w niewielkiej części trafia w linii prostej do elementu odbiorczego. Mówimy wtedy o dźwięku bezpośrednim. Pozostałe części uzyskanego dźwięku ulegają rozproszeniu we wszystkich kierunkach, co znacznie zmienia jego jakość. Dźwięk nazywany jest w tej części odbitym. Aby zminimalizować negatywne skutki w postaci złej jakości dźwięku powstałego w pomieszczeniu, można zastosować sposoby adaptacji akustycznej, dzięki którym efekt będzie optymalny.

Pomieszczenie, a adaptacja akustyczna

Zanim rozpoczniemy instalację elementów adaptacyjnych, warto poznać, w jakim stopniu należy zaadaptować akustycznie pomieszczenie. W pomieszczeniach sześciennych pogłos po klaśnięciu w różnych częściach pokoju będzie najpewniej nieprzyjemnie metaliczny. W większych pokojach będzie miał odrobinę dźwięczności, jednak w celu wytworzenia dźwięku optymalnej jakości, warto skorzystać z wygłuszenia oraz adaptacji. Adaptacja akustyczna nie jest synonimem wygłuszenia pomieszczenia, jest to termin równolegle funkcjonujący, w pokrewnej kwestii. Wygłuszenie panelami piankowymi stosujemy w celu eliminacji przenikania dźwięku poza ściany pomieszczenia, adaptację natomiast, by poprawić jakość dźwięku. Zastosowanie obydwu technik gwarantuje doskonałe rezultaty. Najlepszy efekt uzyskamy, korzystając z doradztwa profesjonalistów. Osoby, zajmujące się doborem rodzajów i rozmieszczenia elementów adaptacji akustycznej, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu będą nieocenionymi doradcami. Bez odpowiednich materiałów i ich optymalnego rozmieszczenia akustyka nie będzie taka, jakiej oczekujemy.

Optymalny efekt adaptacji akustycznej w trzech krokach

Pułapki basowe - elementy, pochłaniające niskie częstotliwości w przedziale od 50 do 250 Hz. Najlepsze efekty dla dźwięku przyniesie zastosowanie pułapek basowych w narożnikach pomieszczenia, gdzie kumuluje się dźwięk o niskiej częstotliwości.

Absorbery szerokopasmowe - piankowe panele powinny być zamontowane w miejscach pierwszego odbicia dźwięku (zgodnie z zasadą RFZ) po jego wytworzeniu u źródła. Absorberów nie należy używać w nadmiarze, aby zbyt mocno nie wygłuszyć dźwięków, uzyskując efekt zbyt krótkiego czasu pogłosu. Absorbery są bardzo istotne dla uzyskania dobrej jakości dźwięku.

Dyfuzory akustyczne - elementy rozpraszające dźwięk w pomieszczeniu, sprawiające wrażenie większej przestrzeni przy rozprzestrzenianiu się dźwięku. Dyfuzor nie powinien być umieszczany w odległości krótszej, niż 1 m od źródła dźwięku. Najlepiej montować dyfuzory w miejscach pierwszego odbicia dźwięku. Adaptacja akustyczna pomieszczeń jest niezwykle istotna również w budynkach użyteczności publicznej: w urzędach, przychodniach oraz w miejscach pracy, w których pogłos utrudnia skupienie uwagi. Nie warto tracić czasu na samo wygłuszanie, a zadziałać skutecznie. Adaptacja akustyczna skutecznie eliminuje nieprawidłowości w rozchodzeniu się dźwięku w pomieszczeniu.

Materiał partnera zewnętrznego

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Fotowoltaika to technologia, która zamienia światło słoneczne na energię elektryczną. Jest to wschodzące odnawialne źródło energii, które ma potencjał zastąpienia paliw kopalnych w każdym sektorze naszej gospodarki. Fotowoltaika to świetny sposób na zmniejszenie śladu węglowego i zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za energię. Są również...

EHØ to panele 3D, które charakteryzuje funkcjonalność i oryginalne wzornictwo. Drewniane moduły ciekawie prezentują się na ścianie, jednocześnie pełniąc swoją najważniejszą funkcję, jaką jest poprawa właściwości akustycznych pomieszczeń. Wykonane z drewna elementy ścienne cieszą wzrok pomysłową, trójwymiarową teksturą. Panele EHØ chronią również zmysł słuchu...

​ Wysoka jakość odtwarzanego dźwięku sprawi, że słuchanie ulubionej muzyki będzie samą przyjemnością. Postęp technologiczny sprawił, że plączące kable przeszły do historii. Dzięki rozwojowi protokołu bluetooth wysokiej jakości muzyką można się cieszyć bez podpinania kablem naszych słuchawek czy głośników do urządzenia, które odtwarza muzykę. Sprawdź jakie...