Wzmacniacz niskich częstotliwości jest integralną częścią każdego systemu AV, niezależnie od tego, czy jest to system stereo, czy wielokanałowe kino domowe. Źródłem treści w tym konkretnym przypadku może być dowolna liczba urządzeń, od smartfonów po odtwarzacze winylowe, ale wzmacniacz zawsze będzie odbierał sygnał audio. Czym są? Czym się różnią?
Przedwzmacniacz jest elementem sekcji wzmacniającej każdego systemu AV. Choć wszystkie te bloki wchodzą w skład jednej obudowy i mają wspólne zasilanie, ich funkcje różnią się od siebie. Przedwzmacniacz odpowiada za zwiększenie napięcia sygnału do poziomu wystarczającego do zasilenia stopni wyjściowych (wzmacniacza mocy). Zazwyczaj pełni on również wszystkie funkcje serwisowe, takie jak regulacja głośności, blok tonalny czy przełącznik wejść. Zadaniem wzmacniacza mocy jest dostarczenie obwodom wystarczającej mocy, aby mogły normalnie pracować. Może to być urządzenie akustyczne lub słuchawki. Pomimo pełnienia różnych funkcji, klasyfikacje i zasady, którymi kierują się stopnie wzmacniacza są takie same.
Wzmacniacze lampowe
Wzmacniacze lampowe, jak sama nazwa wskazuje, są elementami aktywnymi we wzmacniaczach. Dominowały one aż do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Są bardzo wydajne, ciężkie i odprowadzają ciepło. Stabilność lampy w czasie jest również gorsza od innych typów wzmacniaczy. Wzmacniacz ten jest nadal bardzo poszukiwany przez audiofilów. Zniekształcenia lampowe są subiektywnie łatwiej odbierane przez ucho niż zniekształcenia powodowane przez aktywne komponenty innych typów. Wzmacniacze lampowe znajdziesz na stronie sklepu https://salony.nautilus.net.pl/produkty/elektronika/lampowe/
Wzmacniacze tranzystorowe
Te tranzystory to tranzystory bipolarne lub tranzystory z efektem polowym. Wzmacniacze te mają wiele zalet, w tym zwartość, wysoką sprawność, małą wagę i trwałość, a także stabilność charakterystyki. Z tym samym mają problemy lampy próżniowe. Dodatkowo tranzystory są tańsze od lamp. W latach 80. wzmacniacze tranzystorowe niemal wyparły lampy z rynku urządzeń domowych. Te ostatnie pozostały niewielką częścią segmentu najdroższych.
Wzmacniacze do układów scalonych
Wzmacniacze do układów scalonych są w zasadzie szczególnym przypadkiem poprzedniej kategorii. Układ scalony, będący w zasadzie zbiorem takich samych tranzystorów połączonych w zwartej obudowie, nazywany jest więc scalonym. Powszechne jest jednak rozdzielanie tych typów. Wzmacniacze te mają tę zaletę, że są kompaktowe i lekkie. Jest to zatem najlepsze rozwiązanie dla techniki przenośnej.
Wzmacniacze hybrydowe
Wzmacniacze hybrydowe to często kombinacje tranzystora i lampy. Najpopularniejszą opcją jest użycie zarówno lamp jak i tranzystorów do stopni wstępnych i wyjściowych. Pozwala to na wykorzystanie zalet każdego z typów i niweluje wady.
Wzmacniacze transformatorowe
W technice lampowej najczęściej stosuje się dopasowanie transformatorowe. Konieczne jest dopasowanie wysokich impedancji wyjściowych lamp do niskich impedancji głośników. Problem ten nie jest tak istotny w przypadku urządzeń tranzystorowych, ale można spotkać tę opcję w droższych segmentach. Wynika to ze złożoności produkcji, a także z wysokich kosztów transformatorów, które mogą efektywnie pracować w całym zakresie częstotliwości audio.
Wzmacniacze beztransformatorowe
Tranzystorowy stopień wyjściowy zbudowany jest na parze komplementarnych tranzystorów i pracuje w trybie wzajemnym. Ma on niższą impedancję wyjściową niż lampa, więc można zastosować tańszy transformator. Ten wzmacniacz jest najbardziej popularny. Ten typ wzmacniacza jest trudniejszy do znalezienia w modelach wzmacniaczy lampowych.