loader

Basen

Podczas lata i upałów każdy marzy o zanurzeniu się w chłodnej wodzie. Na pływalniach roi się od rodzin z dziećmi, które chcą choć na moment wytchnąć od gorąca. Jednak aby móc cieszyć się z wody, nie trzeba spieszyć na basen dostępny dla wszystkich. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup basenu ogrodowego, który będzie służył jedynie swoim właścicielom. Do wyboru jest jednak bardzo dużo różnych modeli basenów i trudno podjąć ostateczną decyzję. Co warto wiedzieć o tego rodzaju produktach?

W Polsce z pogodą bywa różnie. Niekiedy lata są bardzo upalne, innym znów razem trudno o dzień bez deszczu czy chmur. Bez wątpienia w tej strefie pogodowej nie warto posiadać basenu na stałe, jak np. we Włoszech czy Hiszpanii. Tam miesiące słońca to standard, natomiast w Polsce nigdy nie wiadomo, jak lato będzie wyglądać. W związku z tym o wiele lepiej zdecydować się na basen rozkładany, który zawsze można zdemontować. Jaki basen wybrać, aby spełnił swoje zadanie w niesprzyjających, polskich warunkach pogodowych?

Rodzaje basenów

Wiele osób marzy o zwykłym, murowanym basenie w ogrodzie. Jednak tego rodzaju obiekty sprawdzają się wyłącznie w ciepłych krajach. W Polsce o wiele lepiej postawić basen rozkładany. Producenci basenów oferują bardzo różnorodne modele, aby każdy znalazł produkt idealny dla siebie. Przede wszystkim należy zastanowić się, przez kogo basen będzie użytkowany i czy na pewno człowiek jest gotowy na taką przyjemność. Basen to bowiem nie tylko rozrywka, ale też wymaga sporej ilości zaangażowania ze strony właściciela. Jakie rodzaje basenów można wyróżnić?

  1. Basen dmuchany – idealny basen dla dzieci, najprostszy i zarazem najmniejszy. Jest bardzo płytki, dzięki czemu łatwo go napełnić i ogrzać znajdującą się w nim wodę. Jest to także basen najtańszy. Ponieważ nie posiada żadnych dodatkowych filtrów, wodę należy w nim często wymieniać.
  2. Basen rozporowy – w przypadku tego basenu pompowany jest tylko jego górny kołnierz. Następnie basen wypełnia się wodą i uzyskuje on swój kształt dzięki ciśnieniu hydrostatycznemu wywieranemu na ścianki. Sprawdzi się nie tylko jako basen dla dzieci, ale także dla dorosłych. Baseny rozporowe zawsze są okrągłe. Ponadto są o wiele głębsze od basenów dmuchanych i niekiedy posiadają nawet drabinkę.
  3. Basen stelażowy – droższe i stabilniejsze od basenów dmuchanych i rozporowych. Mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Tego rodzaju konstrukcje są usztywniane, jak sama nazwa wskazuje, specjalnym stelażem. Ich rozłożenie zajmuje dość sporo czasu, ale charakteryzują się dużą wytrzymałością i pojemnością.

Zakup basenu – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Rodzaj basenu to nie wszystko. Liczy się także m.in. jego wielkość. Warto wybierać produkty dopasowane do potrzeb i dostępnej przestrzeni. Zbyt małe produkty nie zadowolą dorosłych użytkowników, a zbyt duże mogą napełniać się bardzo długo, nawet przez kilka godzin. Niestety posiadanie basenu to także szereg obowiązków. Woda pozostawiona w basenie może szybko ulec nie tylko zabrudzeniu, ale i zzielenieć czy nawet zakwitnąć. Dlatego basen należy regularnie czyścić, w czym może pomóc korzystanie ze specjalnej miski na stopy czy porządnej pompy filtracyjnej. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że może zajść konieczność skorzystania ze środków chemicznych, np. odczynników PH czy tabletek do chlorowania wody.

Basen to idealne miejsce na ochłodę, kiedy panuje duży upał. Jeśli ktoś nie ma w ogrodzie basenu na stałe, może skorzystać z funkcjonalnego basenu rozkładanego. Jaki basen wybrać, aby można był go użytkować w gorące dni? Najlepiej dopasowany do potrzeb. Dzieciom wystarczy basen dmuchany, natomiast dla całej rodziny poleca się basen rozporowy lub stelażowy. Nigdy nie można jednak zapominać o regularnym czyszczeniu basenu i dbaniu o stan jakości wody. Pozwoli to dłużej cieszyć się basenem i spokojnie zażywać kąpieli.

 

Materiał zewnętrzny

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Mija dwadzieścia lat od międzynarodowej premiery w londyńskim kinie Odeon Leicester Square filmu Chrisa Columbusa "Harry Potter i kamień filozoficzny". Była to pierwsza filmowa adaptacja szybko rozwijającej się serii o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling. Machina promocyjna napędzana była przez zwiastuny, zdjęcia i relacje z planu. Działała ona od wielu miesięcy i zbudowała...

Wersow jest siłą i wciąż bije nowe rekordy. Kto jest liderem rankingu Forbesa w kategorii marek osobistych i produktów dla kobiet? Jej zasięg jest imponujący. Ile zarabia Wersow? Stan jej konta rośnie proporcjonalnie do liczby zwolenników, którzy chcą znać jej wzrost, wagę i śledzą jej ruchy w mediach społecznościowych.  Wersow - Kim ona jest? Magazyn Forbes...

Robert Pattinson, najbardziej znany ze swojej przełomowej roli w filmie "Zmierzch" jako wampir Edward Cullen, stał się znany z pracy w niezależnych dramatach i komediach. Choć Pattinson zasłużył na pochwałę za wiele swoich post- "Zmierzchu", to nie wszystkie jego filmy były przebojem krytyków.  Oto każdy film w filmografii Roberta Pattinsona, oceniany przez krytyków...