Wyjścia do kina, wspólne weekendy poza miastem czy wieczory spędzone na długich rozmowach – zakochane pary szukają każdej możliwości, by pobyć tylko we dwoje. Wiedzą bowiem, że każde kolejne spotkanie zbliża ich do siebie i buduje więź. Bez względu na etap, na jakim się znajdują, powinni dbać o siebie nawzajem, a wspólne wyjścia wpisywać do kalendarza jako priorytet. Dlaczego? Nawet kilka spędzonych wspólnie godzin tygodniowo może wnieść nową energię do małżeństwa i na nowo rozpalić uczucie między kobietą a mężczyzną – tak wynika z raportu „The Date Night Opportunity”*.
Para, która staje przed nowym wyzwaniem – wychowania nowo narodzonych dzieci – zmienia cały swój świat. Dzieci stają się najważniejsze, a ich głównym zadaniem jest poradzenie sobie z nową sytuacją, w której się znaleźli. Trudno im znaleźć czas, by usiąść we dwoje, porozmawiać o tym, jak minął dzień, nie mówiąc już o wyjściu na miasto. To poważny błąd; zaniechanie wspólnych wyjść może rzutować na całą relację z partnerem, jak i na szczęście rodziny.
- Wraz z pojawieniem się dzieci, dbanie o związek schodzi na drugi plan. Młodym rodzicom może się wydawać, że samo założenie rodziny scementuje ich relacje, bo teraz przecież „jest już mój/moja”. Jednak brak rozmowy prowadzi do niepotrzebnych nieporozumień, które zwiększają dystans między partnerami. A przecież szczęśliwe małżeństwo jest fundamentem szczęśliwej rodziny – mówi Przemysław Chojnacki, psycholog z Ośrodka Psychoterapii Dzieci i Młodzieży KOPARKA.
Randka – korzyść dla wszystkich
- Od kiedy pamiętam wyjście na randkę było w naszym domu wpisane w cotygodniowy plan. Razem z żoną wiemy, jak ważny jest czas tylko we dwoje, dlatego dbamy o czas dla siebie. Chcieliśmy pomóc innym parom, by mogły tak jak i my, wyjść na randkę, oferując pomoc przy opiece nad dziećmi. Tak zrodził się pomysł na akcję „Randki czas”. My zapewniamy dzieciom wartościowy i kreatywny czas, a małżonkowie mogą spędzić go ze sobą. To nie musi być kolacja przy świecach, to może być po prostu spacer – dodaje Przemysław Chojnacki.
Wbrew pozorom, czas tylko dla siebie nie jest ważny jedynie dla ukochanych. Gdy partnerzy okazują sobie wzajemne zainteresowanie i troskę, to również nasze pociechy czują się dowartościowane i bardziej kochane. Potwierdza to teza, iż dla najmłodszych istotne są wszystkie relacje panujące w ich otoczeniu. Co więcej, dobre stosunki małżonków pozytywnie wpływają na dzieci, które podpatrują przecież wzorce zachowania u dorosłych.