loader

Dlaczego ważne jest regularne wykonywanie zdjęć rentgenowskich zębów?

RTG zębów mogą być wykorzystywane przy niemal każdym rodzaju leczenia stomatologicznego. Dentysta może wykorzystać zdjęcia do oceny stanu jamy ustnej i określenia najlepszego leczenia. Zdjęcie rentgenowskie zębów powinno być wykonywane co najmniej raz w roku. Dzięki temu dentysta może wykryć ukrytą próchnicę lub uszkodzenia szkliwa.

Co to jest rentgen stomatologiczny?

Rentgen stomatologiczny jest powszechnie stosowanym egzaminem, który wykorzystuje promienie rentgenowskie do penetracji tkanek zębów. W efekcie powstają zdjęcia rentgenowskie, które dokładnie obrazują stan i funkcję uzębienia, a także tkanek od niego zależnych. Co ważne, za pomocą RTG zębów można zbadać struktury kostne w jamie ustnej. Dzięki temu lekarz jest w stanie zdiagnozować wszelkie dysfunkcje i pozwala na odpowiednie leczenie. Podczas badania stosowane są najwyższe standardy bezpieczeństwa, aby zminimalizować możliwość wystąpienia niepożądanych powikłań.

Jak długo trwa wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów?

Zabieg jest zazwyczaj szybki i nie wymaga specjalnego przygotowania. W celu zapewnienia bezpieczeństwa radiolog przeprowadza krótki wywiad na temat pacjenta, aby określić jego stan zdrowia i ewentualne leki, które aktualnie przyjmuje. Następnie specjalista wywoła film rentgenowski. Badanie jest łatwe i komfortowe. Nie trwa długo. Pacjent nie musi nadmiernie planować swojego dnia, aby móc je wykonać.

Rodzaje zdjęć rentgenowskich do badania jamy ustnej

  • - RTG punktowe - Ten rodzaj zdjęć rentgenowskich pokazuje pojedynczy ząb i jego kanały korzeniowe. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które może być stosowane podczas leczenia kanałowego, jak również podczas wizyt kontrolnych, kiedy dentysta musi wykryć ukryte obszary próchnicy lub uszkodzenia zęba.
  • - RTG pantomograficzne - Zdjęcie panoramiczne to takie, które uwzględnia cały łuk zębowy. Dzięki niemu dentysta może określić położenie wszystkich zębów oraz ocenić wzrost kości. Informacje te są niezwykle przydatne w przypadku leczenia implantologicznego lub ortodontycznego. Jednak badanie to może być również wykorzystane w leczeniu ogólnym stomatologii.
  • - RTG cefalometryczne - zwany również bocznym, służy do leczenia i diagnostyki ortodontycznej. Dokładnie obrazuje warunki anatomiczne stawów skroniowo-żuchwowych.

RTG zębów

Jakie są korzyści z wykonania rentgenu stomatologicznego?

Rentgen stomatologiczny ma wiele zalet. Może wykryć nawet najbardziej subtelne objawy schorzenia na tyle wcześnie, że dentysta może podjąć odpowiednie leczenie. Znacznie łatwiejsze, a w wielu przypadkach nawet możliwe będzie jego uniknięcie. Aparat emituje pewną ilość promieniowania jonizującego, więc najlepiej mieć je wykonywane tylko raz w roku. Pacjent znajdzie również duży komfort w tym, że zabieg jest szybki i łatwy do wykonania.

Przeciwwskazania do wykonania badania radiograficznego zębów

Ciąża jest głównym przeciwwskazaniem do stosowania stomatologicznych zdjęć rentgenowskich. Istnieje ryzyko powikłań, jeśli podczas egzaminu emitowana jest zbyt duża ilość promieniowania. Wykonanie RTG zębów nie jest wymagane u pacjentek w ciąży. Jednak w niektórych przypadkach może być konieczne. W celu zmniejszenia skutków promieniowania stosuje się specjalne środki bezpieczeństwa, takie jak specjalny fartuch.

RTG zębów - Zarezerwuj wizytę

Niezwykle istotna jest wiarygodna diagnoza podczas leczenia problemu stomatologicznego. Możliwość wykonania wielu zdjęć rentgenowskich znacznie to ułatwia. Sprawdź RTG zębów Kraków z prywatną pracownią diagnostyczną, dzięki której eksperci uzyskują bardzo dokładne informacje pozwalające na skuteczne rozwiązanie problemu oraz osiągnięcie nieprzeciętnych efektów estetycznych leczenia.

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Trendy modowe to dynamiczny świat, który stale się zmienia. Każdy sezon przynosi nowe inspiracje, kolory, kroje i style, które definiują to, co modne i aktualne. Zmienia się nie tylko to, co widzimy na wybiegach, ale również to, co zobaczymy na ulicach i w sklepach. Dla wielu osób moda to wyraz ich osobowości, a także sposób na wyrażenie siebie. Elegancja w nowoczesnym wydaniu...

Chcesz kupić rower, ale zastanawiasz się, gdzie kupić dobry rower w rozsądnej cenie? Wiele miejsc oferuje sprzedaż rowerów. Jednak dobre i tanie nie zawsze idą w parze. Zapoznaj się z procesem sprzedaży rowerów, aby uniknąć wpadnięcia w pułapkę cenową lub zakupu gorszego roweru. Gdzie mogę kupić rower? Rynek rowerowy szybko się rozwija, a wiele sklepów zdecydowało się...

Co powinno znaleźć się w szafie mężczyzny? Oto pięć rzeczy, które koniecznie musisz mieć! Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim coraz wyższe temperatury. Powinieneś zainwestować w produkty wysokiej jakości, aby zapewnić sobie komfort nawet w najgorętsze dni. Wybierz kolorową koszulkę Komfort gwarantują również modne T-shirty. Białe koszulki to obowiązkowy...