loader

Pop Art w aranżacji wnętrz. Na czym polega?

Wiele osób dekorujących swoje salony, kuchnie i pokoje gościnne zastanawia się nad idealnym doborem dodatków. Często sięgamy po aranżacje minimalistyczne. klasyczne (np. art deco) albo te inspirujące się industrialnym światem, czyli styl industrial. Jest jednak jeden nurt dekorowania wnętrz, który ewidentnie wybija się spośród tłumu swoimi kolorami, ekstrawagancją i odwagą. Mowa o Pop-Arcie, czyli najbardziej nieszablonowym stylem dekorowania wnętrz. Na czym polega i w czym tkwi jego fenomen?

Jeśli mowa o niestandardowym stylu, to również rozpocznijmy ten tekst niestandardowo. Stylowi Pop Art często zarzuca się kiczowatość.... I słusznie! Oczywiście nie jest to sam kicz i nie wszystko co Popartowe ma małą wartość artystyczną, ale prawdziwy fan Pop Artu z pewnością przyzna, że jest w nim trochę przejaskrawienia i przesytu. Tylko pytanie: i co z tego?!

Pop Art w aranżacji wnętrz. Na czym polega?

Idea Pop Artu i obrazów na płótnie w tym stylu to idea pełnej swobody i wolności. Nawet, jeśli okraszonej dużą liczbą, często kontrastujących ze sobą, kolorów, to nie ma w tym żadnego problemu! Pop Art zrywa z tradycją i klasycznym myśleniem i pozwala sobie na wiele swobody; tak samo jak ludzie, którzy zakochali się w tym stylu.

Jakie są charakterystyczne cechy Pop Artu? Na pewno jest to paleta mocnych, intensywnych kolorów - dominuje niebieski, czerwony, pomarańczowy, różowy, zielony i żółty. Nie ma tu miejsca na ciemne, smutne kolory, czy głębokie cienie. W Pop Arcie jest kolorowo, żywo, jaskrawo, odważnie. Do tego, jako że obrazy Pop Art inspirują się kulturą masową i sztuką świata zachodniego, znajdziesz tu wiele geometrii, wzorów i grafik. Komiksy są ogromną inspiracją dla Pop Artu i stąd te wstawki. 

Trzeba przyznać, że o ile inne style aranżacji wnętrz i dodatki z innych nurtów designerskich raczej wtapiają się w tłum, to Pop Art lubi zdominować otoczenie. Trudno w końcu przejść obojętnie obok feerii kolorów i mocnych kontrastów, którymi operują obrazy Pop Art. Pamiętajmy jednak, że dekoracje pop art to nie tylko obrazy canvas, ale także poduszki, plakaty, tapety, naczynia. Na grafikach Pop Artowych najczęściej można znaleźć twórczość takich twórców jak Andy Warhol czy Roy Lichtenstein. Bardzo często widnieją też na nich superbohaterowie ze świata Marvela. Poza tym gadżety pop art przedstawiają figury geometryczne.

Dekorując mieszkanie w stylu Pop Art można wpaść w dysonans poznawczy: z jednej stron jest to ekstrawagancki, odważny, trochę szalony styl, więc teoretycznie nie można z nim przesadzić. W praktyce jednak jest o to bardzo łatwo, dlatego decydując się na obrazy na płótnie Pop Art, rozważnie zaplanuj ich liczbę i rozmieszczenie. W takich miejscach jak https://revolio.pl  możesz nabyć odpowiednie dla siebie grafiki, ale koniecznie dokładnie przemyśl na ile możesz sobie pozwolić aranżując wnętrze. Chociaż znajdą się tacy fani Pop Artu, którzy powiedzą: co za różnica! I trzeba przyznać, że obie strony mają rację. W końcu Pop Art to sztuka kompromisu i hołd otwartości kultury zachodniej. 

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Każdy z nas ceni sobie czystość. W naszych domach jest to stan wyjściowy. W momencie, gdy zaczyna być brudno, wzbiera w nas poczucie, że coś jest nie takie, jak być powinno. Wynika to z wielu różnych czynników. Podświadomie zdajemy sobie sprawę z tego, że czyste wnętrza są dla nas znacznie bardziej bezpieczne, ponieważ nie znajduje się tam wiele drobnoustrojów, które...

Jazda konna to połączenie sportu oraz wyjątkowej pasji, w trakcie uprawiania tej dyscypliny postaw na profesjonalny sprzęt, który pomoże w odpowiedni sposób zadbać o twojego wierzchowca oraz zwiększy komfort twojej jazdy.  Kantar dla konia  Jednym z podstawowych akcesoriów wykorzystywanych podczas jazdy konnej są kantary dla koni. Tego...

Zastanawiasz się, w jaki sposób można oczyścić swoje ciało i duszę z wszelkiego rodzaju toksyn? Na rynku wciąż pojawiają się cudowne preparaty, które obiecują super efekty, jednak ich działanie pozostawia wiele do życzenia. Nie tylko ich cena jest zaporowa, ale również skład często pozostawia wiele do życzenia. Dlatego warto samodzielnie podejść do tego typu zadania, a być...