loader

Złote monety

Kto z nas nie marzył kiedyś, czytając książkę „Wyspa Skarbów”, o popłynięciu hen daleko, przez oceany i znalezieniu skarbu pirackiego, pełnego złotych monet? Można powiedzieć, że istnieje spora grupa zapalonych osób, które takie marzenie mają i starają się je spełnić do dzisiaj. Na szczęście ich celem nie jest łupienie statków na morzu, tylko coś zupełnie innego.

Złote monety – symbol płatności i… grabieży

Od niemal początków rozwoju cywilizacji złoto miało niebagatelny wpływ na niemal każdą dziedzinę życia. Stanowiło środek płatniczy, ze złota wytwarzano biżuterię i znaczono nim rękojeści oręża bojowego, złotymi nićmi wyszywano herby rodowe, czy też ozdabiano nim ubrania. Oczywiście, na tego typu upiększenie mogli pozwolić sobie ludzie zamożni, których skarbce pełne były złotych monet. Monet, które często, w wyniku wojny, rozboju, bądź innych sytuacji losowych, zmieniały właściciela.

Złote monety były najprostszym sposobem, by swój skarb ze sobą zabrać, i dlatego też stanowiły wielką gratkę dla złodziei, którzy w dawnych czasach zasadzali się na podróżnych. Dzięki takiej „wymianie” złote monety tudzież inne złote elementy, które również padały ofiarami rozboju, na przestrzeni lat przechodziły przez ręce i sakiewki niezliczonych grup osób.

Złote monety współcześnie

Na szczęście dziś nie musimy się martwić, że wybierając się w podróż, musimy zabierać ze sobą całe złoto, albo chociaż jakąś jego część, którą posiadamy. Mamy banki, karty płatnicze, aplikacje w telefonie lub przelewy, które możemy wykonać bez konieczności okazywania jakiegokolwiek środka płatniczego.

Złote monety jednak nadal się pojawiają. W ciagu ostatnich lat, ze względu na coraz większą ilość entuzjastów historii, która jest zawarta w tych wartościowych krążkach, złote monety stały się bardzo ciekawym i intratnym hobby.

Zbiór złotych monet to jednak zainteresowanie nie dla każdego. Po pierwsze, jest to hobby dosyć kosztowne, a nawet bardzo, jeśli weźmiemy pod uwagę ceny niektórych złotych okazów, które można podziwiać tylko w muzeach lub prywatnych kolekcjach należących do milionerów. Ceny te sięgają nieraz milionów euro za jedną monetę! Tego typu wartość jest przeliczana jako wartość historyczna oraz unikatowa, jeśli na przykład moneta występuje jako jedyny egzemplarz na świecie. Wtedy zyskuje ona miano bezcennej, nie dziwi więc fakt, że to określenie jest nieraz traktowane dosyć dosłownie.

Kolekcja amatorska i profesjonalna

Kolekcjonowanie monet można rozpocząć od niewielkich zbiorów, które obejmują nie tylko złote monety. Istnieje również opcja zdobycia po o wiele niższej cenie, przepięknych egzemplarzy monet z brązu lub srebra, które mogą stanowić także ozdobę najwspanialszych kolekcji.

Monety, zarówno złote, jak i srebrne, można dostać w kilku miejscach. Najkorzystniejszą jest otrzymanie takiej kolekcji monet w spadku, co daje nam już na początku naszej przygody z tym hobby, pewne pole do popisu i możliwość wymiany, bądź zakupu nowych okazów. Jeśli jednak nie mamy w rodzinie ani wśród znajomych kogoś, kto zajmował się kolekcjonowaniem złotych monet i właśnie wyzionął ducha, zawsze pozostają nam aukcje internetowe i kolekcjonerskie, gdzie możemy takie złote monety zakupić lub wymienić.

Inną opcją, dostępną raczej dla takich, którzy mają dużo wolnego czasu i nieograniczoną cierpliwość połączoną z żyłką przygody, jest poszukiwanie monet i skarbów na własną rękę, na przykład za pomocą wykrywacza metali. Warto jednak pamiętać, że tego typu znaleziska są objęte odrębnymi przepisami i może się okazać, że nasz trud podczas poszukiwań poszedł na marne, a skarb zasilił kiesę państwa jako podatek od znaleźnego. 

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Usługi tłumaczenia pozwalają na uzyskanie tekstu w niedługim czasie. Coraz częściej jednak dotyczą nie tylko samych tekstów, ale również umów czy dokumentacji medycznej lub motoryzacyjnej. To wszystko ma związek z otwartym rynkiem, a co za tym idzie, każdy chciałby spróbować możliwości, jakie daje handel samochodami, czy możliwość sprowadzenia maszyn do swojej firmy...

Zbliża się najtrudniejszy czas dla smartfonów – w okresie świątecznym rośnie ryzyko ich uszkodzenia. Ponad 75% uszkodzeń takich urządzeń ma charakter mechaniczny, a średni czas życia telefonu to 18 miesięcy*. Mężczyźni uszkadzają smartfony częściej niż kobiety, a w ponad 70% przypadków „sprawcami” są osoby, które nie ukończyły 40. roku życia...

Wiosną i latem odbywa się wiele fantastycznych festiwali muzycznych. Na takich wydarzeniach moda jest równie ważna jak muzyka. Bywa nawet, że to właśnie ona zdobywa przewagę nad muzyką. W mediach plotkarskich bardzo często możemy znaleźć artykuły, które krytykują niezbyt udane stylizacje celebrytów. Moda i muzyczne inspiracje Na festiwalach muzycznych stylizacje...