loader

Pop Art w aranżacji wnętrz. Na czym polega?

Wiele osób dekorujących swoje salony, kuchnie i pokoje gościnne zastanawia się nad idealnym doborem dodatków. Często sięgamy po aranżacje minimalistyczne. klasyczne (np. art deco) albo te inspirujące się industrialnym światem, czyli styl industrial. Jest jednak jeden nurt dekorowania wnętrz, który ewidentnie wybija się spośród tłumu swoimi kolorami, ekstrawagancją i odwagą. Mowa o Pop-Arcie, czyli najbardziej nieszablonowym stylem dekorowania wnętrz. Na czym polega i w czym tkwi jego fenomen?

Jeśli mowa o niestandardowym stylu, to również rozpocznijmy ten tekst niestandardowo. Stylowi Pop Art często zarzuca się kiczowatość.... I słusznie! Oczywiście nie jest to sam kicz i nie wszystko co Popartowe ma małą wartość artystyczną, ale prawdziwy fan Pop Artu z pewnością przyzna, że jest w nim trochę przejaskrawienia i przesytu. Tylko pytanie: i co z tego?!

Pop Art w aranżacji wnętrz. Na czym polega?

Idea Pop Artu i obrazów na płótnie w tym stylu to idea pełnej swobody i wolności. Nawet, jeśli okraszonej dużą liczbą, często kontrastujących ze sobą, kolorów, to nie ma w tym żadnego problemu! Pop Art zrywa z tradycją i klasycznym myśleniem i pozwala sobie na wiele swobody; tak samo jak ludzie, którzy zakochali się w tym stylu.

Jakie są charakterystyczne cechy Pop Artu? Na pewno jest to paleta mocnych, intensywnych kolorów - dominuje niebieski, czerwony, pomarańczowy, różowy, zielony i żółty. Nie ma tu miejsca na ciemne, smutne kolory, czy głębokie cienie. W Pop Arcie jest kolorowo, żywo, jaskrawo, odważnie. Do tego, jako że obrazy Pop Art inspirują się kulturą masową i sztuką świata zachodniego, znajdziesz tu wiele geometrii, wzorów i grafik. Komiksy są ogromną inspiracją dla Pop Artu i stąd te wstawki. 

Trzeba przyznać, że o ile inne style aranżacji wnętrz i dodatki z innych nurtów designerskich raczej wtapiają się w tłum, to Pop Art lubi zdominować otoczenie. Trudno w końcu przejść obojętnie obok feerii kolorów i mocnych kontrastów, którymi operują obrazy Pop Art. Pamiętajmy jednak, że dekoracje pop art to nie tylko obrazy canvas, ale także poduszki, plakaty, tapety, naczynia. Na grafikach Pop Artowych najczęściej można znaleźć twórczość takich twórców jak Andy Warhol czy Roy Lichtenstein. Bardzo często widnieją też na nich superbohaterowie ze świata Marvela. Poza tym gadżety pop art przedstawiają figury geometryczne.

Dekorując mieszkanie w stylu Pop Art można wpaść w dysonans poznawczy: z jednej stron jest to ekstrawagancki, odważny, trochę szalony styl, więc teoretycznie nie można z nim przesadzić. W praktyce jednak jest o to bardzo łatwo, dlatego decydując się na obrazy na płótnie Pop Art, rozważnie zaplanuj ich liczbę i rozmieszczenie. W takich miejscach jak https://revolio.pl  możesz nabyć odpowiednie dla siebie grafiki, ale koniecznie dokładnie przemyśl na ile możesz sobie pozwolić aranżując wnętrze. Chociaż znajdą się tacy fani Pop Artu, którzy powiedzą: co za różnica! I trzeba przyznać, że obie strony mają rację. W końcu Pop Art to sztuka kompromisu i hołd otwartości kultury zachodniej. 

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Sieci służą do tworzenia połączeń między komputerami lub urządzeniami, drukarkami lub telefonami. Możliwe jest stworzenie sieci lokalnej – LAN – w której znajdą się urządzenia na przykład w jednym gospodarstwie domowym. Do połączenia między sprzętami oddalonymi od siebie wiele kilometrów służy sieć WAN, czyli globalna odmiana LAN. Za taką sieć możemy...

​ Trzydzieste urodziny to symboliczna data. Wymagają odpowiedniej oprawy i hucznego świętowania. Mimo przekroczenia kolejnej dekady naszego życia, co dla niektórych bywa trudne do zaakceptowania, należy uświetnić ten dzień odpowiednim prezentem. Wybierając podarunki, warto ukierunkować na pamiątki. Jest to wyjątkowy dzień, który powinniśmy dobrze zapamiętać. Dzięki...

Stosowanie dobrze dobranej metody żywienia sprawia, że zwierzę utrzymuje dobrą kondycję i na dłużej zachowuje siły witalne. Istnieje wiele schematów karmienia psa, a w sklepach dostępne są dziesiątki różnych karm. Na co się zdecydować? Czego nie należy podawać psu? Choć tak wiele mówi się i pisze na temat prawidłowego żywienia psów, to i tak wiele osób sięga po...