loader

Instalacja sieci Lan i Wan w ofercie sklepu Nautilus

Sieci służą do tworzenia połączeń między komputerami lub urządzeniami, drukarkami lub telefonami. Możliwe jest stworzenie sieci lokalnej – LAN – w której znajdą się urządzenia na przykład w jednym gospodarstwie domowym. Do połączenia między sprzętami oddalonymi od siebie wiele kilometrów służy sieć WAN, czyli globalna odmiana LAN. Za taką sieć możemy uznać Internet. Warto przyjrzeć się instalacji sieci Lan i Wan w ofercie sklepu Nautilus.

Sieć LAN a WAN

Na początek trochę definicji. Podstawową różnicę między obiema odmianami sieci już wyjaśniliśmy – to kwestia odległości. LAN to połączenie lokalne, z angielskiego Local Area Network. W najprostszej wersji mogą je tworzyć komputery, routery i inne urządzenia połączone kablem lub Wi-Fi w obrębie na przykład jednego mieszkania, ale nie tylko. Wedle obowiązujących dziś standardów, odległość pomiędzy urządzeniami w sieci LAN nie powinna przekraczać kilku kilometrów. Można więc połączyć w ten sposób komputery znajdujące się w sąsiadujących ze sobą budynkach.

WAN, czyli „Wide Area Network”, to w zasadzie taka sama sieć, jak LAN, tyle że o globalnym zasięgu. Jej częścią są te same urządzenia, co w przypadku połączenia lokalnego, ale znajdują się wiele kilometrów od siebie. Warto tu zaznaczyć, że dzisiejsza technologia pozwala na budowanie sieci na odległości 100 km przy użyciu protokołu Ethernet, zarezerwowanego dla sieci LAN.

Instalacja sieci LAN i WAN

Sieci wykorzystywane są nie tylko do celów prywatnych i rozrywkowych, takich jak telefonia czy streaming dźwięku i obrazu. Jedną z bardziej szczególnych kategorii sieci LAN są przemysłowe systemy – sterowniki PLC i urządzenia pomiarowe. W przypadku tych systemów najważniejsza jest niezawodność, brak zakłóceń oraz opóźnień w przesyłaniu sygnału. Dlatego, podczas instalacji sieci LAN i WAN w Nautilus wykorzystywana jest najnowsza technologia. A wszystko zaczyna się od projektu.

Instalacja sieci LAN i WAN

Projekt sieci

Najbardziej istotną kwestią jest poprawne zaplanowanie architektury sieci oraz wykorzystanie podczas prac odpowiednich protokołów. W Nautilus stosowany jest model IaaS, który pozwala na stworzenie wielu logicznych architektur bazujących na jednej topologii fizycznej.
W trakcie tworzenia projektu sieci LAN pod uwagę bierze się:

  1. rodzaj przepustowości,
  2. liczbę oraz lokalizację użytkowników, a także ich profil korzystania z sieci,
  3. niezawodność,
  4. odporność na zakłócenia,
  5. wydajność elektryczną.

Równie istotne jest bezpieczeństwo i poufność przesyłu danych. Podczas projektowania sieci ważne jest, aby wyeliminować lub możliwie jak najbardziej zminimalizować ryzyko włamania i wykradzenia informacji przez niepowołaną osobę.
Tworzenie połączeń - instalacja sieci Lan i Wan w ofercie sklepu Nautilus

W Nautilus do tworzenia połączeń przewodowych wykorzystuje się najczęściej skrętki miedziane nieekranowe lub ekranowe. Sprawia to, że sieć LAN staje się dystrybutorem energii elektrycznej, który zasila aktywne urządzenia: telefony IP, kamery CCTV, punkty dostępu WLAN. Poprawna konfiguracja sieci pozwala także uzyskać zdalny dostęp do sprzętów nawet, gdy są wyłączone.

Rzadziej przy połączeniach stosuje się światłowód, mikrofale i laser. Ostatnie lata to natomiast czas wzrostu popularności sieci bezprzewodowych WLAN, dostępnych za pomocą fal radiowych – czyli doskonale znanego Wi-Fi.

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Trendy modowe to dynamiczny świat, który stale się zmienia. Każdy sezon przynosi nowe inspiracje, kolory, kroje i style, które definiują to, co modne i aktualne. Zmienia się nie tylko to, co widzimy na wybiegach, ale również to, co zobaczymy na ulicach i w sklepach. Dla wielu osób moda to wyraz ich osobowości, a także sposób na wyrażenie siebie. Elegancja w nowoczesnym wydaniu...

Chcesz kupić rower, ale zastanawiasz się, gdzie kupić dobry rower w rozsądnej cenie? Wiele miejsc oferuje sprzedaż rowerów. Jednak dobre i tanie nie zawsze idą w parze. Zapoznaj się z procesem sprzedaży rowerów, aby uniknąć wpadnięcia w pułapkę cenową lub zakupu gorszego roweru. Gdzie mogę kupić rower? Rynek rowerowy szybko się rozwija, a wiele sklepów zdecydowało się...

Co powinno znaleźć się w szafie mężczyzny? Oto pięć rzeczy, które koniecznie musisz mieć! Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim coraz wyższe temperatury. Powinieneś zainwestować w produkty wysokiej jakości, aby zapewnić sobie komfort nawet w najgorętsze dni. Wybierz kolorową koszulkę Komfort gwarantują również modne T-shirty. Białe koszulki to obowiązkowy...