loader

Rodzaje ekspresów ciśnieniowych

Do przyrządzania rozmaitych rodzajów kawy najczęściej wykorzystywane są ekspresy ciśnieniowe, które gwarantują wiele możliwości dostosowania samego procesu parzenia. Pamiętać należy jednak, że występują one w kilku odmianach.

Pod tym względem są one zdecydowanie bardziej rozbudowane niż urządzenia przelewowe. Dzięki temu mamy dostęp do wielu modeli, spośród których możemy wybrać ten, który nie tylko będzie odpowiadał nam pod względem cenowym, ale również spełni wszelkie wymagania związane z wygodą przygotowywania czarnego napoju. Wszystko to sprawia, że warto je wszystkie pokrótce opisać.

Co to jest ekspres ciśnieniowy?

W przypadku każdego modelu mamy do czynienia z konstrukcją składającą się przede wszystkim ze zbiornika na wodę, elementy grzewcze, a także pojemnik na kawę z sitkiem i filtrem. Gdy grzałka zostanie uruchomiona, woda w zbiorniku jest podgrzewana do temperatury 100 stopni Celsjusza. Powoduje to powstanie pary wodnej, która dostaje się do pojemnika z kawą i tam podlega skropleniu, by na koniec w formie płynnej przedostać się do dzbanka.

System oparty na parze wodnej nie jest jedynym stosowanym w ekspresach ciśnieniowych. W wielu urządzeniach znajduje się również pompa, która wytwarza ciśnienie, przez co woda wtłaczana jest do pojemnika z kawą. Warto pamiętać, że omawiane urządzenia dzielą się na ekspresy niskociśnieniowe i wysokociśnieniowe. W tych pierwszych wykorzystywane jest ciśnienie niższe niż 5 barów, w tych drugich wartość ta osiągnąć może nawet 15 barów.

Kawiarki

Skoro omówiliśmy już, czym są i jak działają ekspresy ciśnieniowe, możemy zająć się scharakteryzowaniem ich poszczególnych rodzajów.

Kawiarka, jak łatwo się domyślić, jest jednym z prostszych urządzeń tego typu. Zalicza się ją do ekspresów niskociśnieniowych, a służy do przyrządzania kawy włoskiej, czyli mocnego, aromatycznego napoju pozbawionego piany. Ekspres do kawy wyróżnia się dość prostą, standardową budową – składa się nią bowiem dzbanek na kawę, sitko na kawę i dzbanek, do którego wlewamy wodę.

Kawiarka stawiana jest na kuchence, na której woda zostaje podgrzana, przez co wytworzona para wodna może przejść przez sitko z kawą. Cały proces trwa od kilku do kilkunastu minut. Warto jednak podkreślić, że na rynku znaleźć można kawiarki elektryczne, która wyglądem przypomina czajnik. Niezależnie od modelu, są to urządzenia proste w użyciu i stosunkowo tanie. Po stronie ich wad należy zapisać konieczność częstego mycia i możliwość przygotowania niewielkiej ilości kawy.

Podczas zakupu kawiarki, uwagę należy zwrócić na materiał, z którego została wykonana. Dobrej jakości modele dysponują obudową ze stali, natomiast te tańsze są aluminiowe.

Ekspresy kolbowe

Są to tak zwane ekspresy półautomatyczne, które wymagają od nas uczestniczenia w procesie przyrządzania kawy. Warto w tym miejscu podkreślić, że w przypadku modeli kolbowych (podobnie jak w kawiarkach) wykorzystana może zostać wyłącznie kawa mielona, nie posiadają one bowiem wbudowanego młynka.

Sitko na kawę znajduje się w kolbie ekspresu – po wsypaniu odmierzonej porcji, konieczne okaże także jej sprasowanie, tak aby proces parzenia przebiegał w sposób prawidłowy (w przypadku luźno wsypanej kawy, parzenie będzie zbyt szybkie, przez co nie zostanie osiągnięty pełny smak, a część wartości zapachowych zostanie utraconych).

Ciśnienie wytwarzane w ekspresach kolbowych osiągnąć może wartość około 10 bar, dlatego są one uznawane z modele wysokociśnieniowe. Podczas wyboru urządzenia, warto sprawdzić, jakiego są typu. Na rynku znajdziemy bowiem zarówno ekspresy domowe, jak i profesjonalne, pozwalające na dostosowanie wytwarzanej temperatury. Wiele modeli zostaje wyposażonych w specjalnych mechanizm ręczny do spieniania mleka.

Ekspresy ciśnieniowe automatyczne

Przechodzimy do najbardziej zaawansowanych urządzeń, które dzielą się na dwa typy – z wbudowanym młynkiem i bez niego.

Pierwsze modele pozwolą na przyrządzanie kawy w ziarnach, dzięki czemu uzyskamy najlepszy smak i aromat czarnego napoju. Sam proces parzenia jest również bardzo prosty, nasz udział zostaje bowiem ograniczony do minimum. Młynek mieli kawę bezpośrednio przed jej przyrządzeniem. Pamiętać należy o tym, że ekspresach automatycznych wykorzystywane są dwa rodzaje młynków – udarowe i żarnowe.

Pierwsze z wymienionych dysponują wbudowanymi ostrzami, które tną ziarna kawy (im dłużej, tym drobniejsze zmielenie). Takie młynki są tanie, jednak podczas pracy generują ciepło, które prowadzi do utraty aromaty i głębi smaku kawy. Pod tym względem zdecydowanie lepiej radzą sobie młynki żarnowe, które rozgniatają ziarna, nie generując przy tym nadmiernej temperatury. Młynki dzielą się również na ceramiczne (ciche w działaniu) i stalowe (bardzo wytrzymałe).

Największą zaletą urządzeń automatycznych jest szybkość przyrządzania kawy, a także możliwość wykorzystania wielu funkcji dodatkowych. Dysponują one systemem do spieniania mleka, a także mechanizmy regulacyjne, dzięki którym możemy ustawić najważniejsze parametry pracy urządzenia. Wszystko to pozwala na przyrządzenie dokładnie takiej kawy, jaką chcieliśmy.

Co ważne, wiele ekspresów automatycznych dysponuje systemem samoczyszczenia, a także wieloma funkcjami bezpieczeństwa.

Automatyczne ekspresy ciśnieniowe bez młynka

Na koniec przechodzimy do urządzeń, które również gwarantują szybkie i bezproblemowe przyrządzenie kawy, która jednak musi zostać podana w specjalnej formie. Do takich urządzeń należy ekspres do kawy na kapsułki.

Wyróżnia się on banalną wręcz obsługą. Wystarczy bowiem włożyć kapsułkę i nacisnąć przycisk. Gdy po kilku filiżankach zostanie ona opróżniona, należy kapsułkę wymienić. Nie musimy martwić się fusami i innymi zabrudzeniami. Niektóre modele posiadają również mechanizmy regulacji mocy oraz funkcję samoczyszczenia. Na bardzo podobnej zasadzie działają ekspresy saszetkowe, które jednak zamiast kapsułek, wykorzystują specjalne pady (saszetki) z kawą.

Jak widać, rodzajów urządzeń ciśnieniowych jest dość sporo, dzięki czemu możemy wybrać model odpowiadający nam nie tylko pod względem sposobu działania, ale również ceny. Koszt sprzętu ciśnieniowego wynieść może bowiem od 100 złotych do nawet 10 tysięcy złotych. Podczas wyboru konkretnych modeli, warto zwrócić uwagę także na moc urządzenia, wytwarzane ciśnienie i wszelkie funkcje dodatkowe.

 

Materiał zewnętrzny

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Trendy modowe to dynamiczny świat, który stale się zmienia. Każdy sezon przynosi nowe inspiracje, kolory, kroje i style, które definiują to, co modne i aktualne. Zmienia się nie tylko to, co widzimy na wybiegach, ale również to, co zobaczymy na ulicach i w sklepach. Dla wielu osób moda to wyraz ich osobowości, a także sposób na wyrażenie siebie. Elegancja w nowoczesnym wydaniu...

Chcesz kupić rower, ale zastanawiasz się, gdzie kupić dobry rower w rozsądnej cenie? Wiele miejsc oferuje sprzedaż rowerów. Jednak dobre i tanie nie zawsze idą w parze. Zapoznaj się z procesem sprzedaży rowerów, aby uniknąć wpadnięcia w pułapkę cenową lub zakupu gorszego roweru. Gdzie mogę kupić rower? Rynek rowerowy szybko się rozwija, a wiele sklepów zdecydowało się...

Co powinno znaleźć się w szafie mężczyzny? Oto pięć rzeczy, które koniecznie musisz mieć! Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim coraz wyższe temperatury. Powinieneś zainwestować w produkty wysokiej jakości, aby zapewnić sobie komfort nawet w najgorętsze dni. Wybierz kolorową koszulkę Komfort gwarantują również modne T-shirty. Białe koszulki to obowiązkowy...