Akustyka traktująca o powstawaniu, rozprzestrzenianiu się i oddziaływaniu fal dźwiękowych jest najważniejszym kryterium jakości powstałego dźwięku w pomieszczeniu. Dźwięk, który wydobywa się z określonego źródła, w niewielkiej części trafia w linii prostej do elementu odbiorczego. Mówimy wtedy o dźwięku bezpośrednim. Pozostałe części uzyskanego dźwięku ulegają rozproszeniu we wszystkich kierunkach, co znacznie zmienia jego jakość. Dźwięk nazywany jest w tej części odbitym. Aby zminimalizować negatywne skutki w postaci złej jakości dźwięku powstałego w pomieszczeniu, można zastosować sposoby adaptacji akustycznej, dzięki którym efekt będzie optymalny.
Pomieszczenie, a adaptacja akustyczna
Zanim rozpoczniemy instalację elementów adaptacyjnych, warto poznać, w jakim stopniu należy zaadaptować akustycznie pomieszczenie. W pomieszczeniach sześciennych pogłos po klaśnięciu w różnych częściach pokoju będzie najpewniej nieprzyjemnie metaliczny. W większych pokojach będzie miał odrobinę dźwięczności, jednak w celu wytworzenia dźwięku optymalnej jakości, warto skorzystać z wygłuszenia oraz adaptacji. Adaptacja akustyczna nie jest synonimem wygłuszenia pomieszczenia, jest to termin równolegle funkcjonujący, w pokrewnej kwestii. Wygłuszenie panelami piankowymi stosujemy w celu eliminacji przenikania dźwięku poza ściany pomieszczenia, adaptację natomiast, by poprawić jakość dźwięku. Zastosowanie obydwu technik gwarantuje doskonałe rezultaty. Najlepszy efekt uzyskamy, korzystając z doradztwa profesjonalistów. Osoby, zajmujące się doborem rodzajów i rozmieszczenia elementów adaptacji akustycznej, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu będą nieocenionymi doradcami. Bez odpowiednich materiałów i ich optymalnego rozmieszczenia akustyka nie będzie taka, jakiej oczekujemy.
Optymalny efekt adaptacji akustycznej w trzech krokach
Pułapki basowe - elementy, pochłaniające niskie częstotliwości w przedziale od 50 do 250 Hz. Najlepsze efekty dla dźwięku przyniesie zastosowanie pułapek basowych w narożnikach pomieszczenia, gdzie kumuluje się dźwięk o niskiej częstotliwości.
Absorbery szerokopasmowe - piankowe panele powinny być zamontowane w miejscach pierwszego odbicia dźwięku (zgodnie z zasadą RFZ) po jego wytworzeniu u źródła. Absorberów nie należy używać w nadmiarze, aby zbyt mocno nie wygłuszyć dźwięków, uzyskując efekt zbyt krótkiego czasu pogłosu. Absorbery są bardzo istotne dla uzyskania dobrej jakości dźwięku.
Dyfuzory akustyczne - elementy rozpraszające dźwięk w pomieszczeniu, sprawiające wrażenie większej przestrzeni przy rozprzestrzenianiu się dźwięku. Dyfuzor nie powinien być umieszczany w odległości krótszej, niż 1 m od źródła dźwięku. Najlepiej montować dyfuzory w miejscach pierwszego odbicia dźwięku. Adaptacja akustyczna pomieszczeń jest niezwykle istotna również w budynkach użyteczności publicznej: w urzędach, przychodniach oraz w miejscach pracy, w których pogłos utrudnia skupienie uwagi. Nie warto tracić czasu na samo wygłuszanie, a zadziałać skutecznie. Adaptacja akustyczna skutecznie eliminuje nieprawidłowości w rozchodzeniu się dźwięku w pomieszczeniu.
Materiał partnera zewnętrznego