Problem opadających powiek górnych oraz nadmiaru skóry zgromadzonej w powiekach dolnych nie są wyłącznie oznaką starzenia, ale stanowią także problem natury genetycznej. Do pogłębiania się tych nieestetycznych niedoskonałości w okolicach oczu przyczyniają się także uzależnienia, nieodpowiednie dbanie o higienę skóry oraz nadmierne zmęczenie. Zabieg blefaroplastyki, proponowany przez specjalistów z dziedziny medycyny estetycznej pozwala na odmłodzenie wyglądu powiek.
Blefaroplastyka to operacja estetyczna powiek, mająca na celu widoczne przywrócenie skórze wokół oczu młodszego wyglądu poprzez usunięcie nadmiaru skóry. Przed wykonaniem zabiegu chirurg plastyk przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad oraz zleca wykonanie szczegółowych badań. Po uzyskaniu wyników, lekarz przedstawia pacjentowi dostępne rozwiązania i omawia z nim przebieg zabiegu, jego cenę i spodziewane efekty. Wszystko to jest zależne od rozległości operacji oraz stosowanej metody. Lekarz wykonujący blefaroplastykę, musi ocenić możliwości biologiczne pacjenta w stosunku do jego oczekiwań. Oprócz metody chirurgicznej, w Klinice Medycyny Estetycznej Estell stosowane są również metody: chemiczne (mezoterapie), fizykalne (ultradźwiękowy lifting Ulthera i Peleve) oraz Plazma IQ. Należy jednak pamiętać, iż nie są one alternatywą dla blefaroplastyki chirurgicznej.
Jakie niedoskonałości pozwala wyeliminować zabieg?
Nieestetyczne problemy powiek górnych, z którymi zmaga się najwięcej pacjentów, to występowanie poduszek tłuszczowych, które nadają oczom zmęczony wygląd i w wielu przypadkach ograniczają pole widzenia. Zabieg przeprowadzany w klinice medycyny estetycznej pozwoli na ich redukcję, a dodatkowo może być rozszerzony o lifting brwi. Natomiast odmłodzenie powiek dolnych możemy uzyskać dzięki usunięciu przepuklin tłuszczowych, co pozwala na likwidację tzw. „worków”, czyli ograniczenie nadmiaru tkanek w okolicy podoczodołowej. Jesteśmy również w stanie skorygować tzw. „dolinę łez”, dzięki czemu również uzyskujemy widocznie młodszy wygląd skóry wokół oczu. W szczególnych przypadkach, w trosce o naturalne położenie i kształt powieki dolnej, zabieg blefaroplastyki jest poszerzany o procedury, które mają na celu zwiększanie napięcia mięśnia okrężnego oka oraz powieki. Dodatkowo, zabieg odmładzania powiek może być przeprowadzany również przez dostęp przezspojówkowy - mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski, specjalista z zakresu chirurgii ogólnej z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.
Jak przeprowadzana jest blefaroplastyka powiek dolnych i górnych?
Operacje estetyczne powiek górnych przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych lub na życzenie pacjenta z zastosowaniem znieczulenia płytkiego dożylnego w warunkach szpitalnych. Przy blefaroplastyce powiek dolnych, cięcia prowadzone są w znieczuleniu ogólnym poniżej brzegu rzęsowego, a w przypadku powiek górnych chirurg dokonuje cięć w bruzdach fizjologicznych. Ma to za zadanie ograniczyć do minimum widoczność pooperacyjnych blizn. Blefaroplastyka jest przeprowadzana przez chirurga plastyka. Cienkie szwy usuwane są w 7 dobie po zabiegu. Powrót do normalnego funkcjonowania następuje po 1-2 tygodniach od zabiegu, a ostateczny efekt pacjenci zauważą w ciągu 6-8 tygodni po operacji. W trakcie rekonwalescencji zaleca się stosowanie chłodnych okładów. Po zastosowaniu zabiegu powieki wydają się być odmłodzone o nawet 10 lat, ale to nie zatrzymuje ich naturalnego procesu starzenia. Zabiegi chemiczne oraz fizykalne można po ustaleniu z lekarzem oraz kosmetologiem wykonywać w seriach.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Pacjenci, którzy przebyli ciężkie choroby serca, mają cukrzycę lub nieuregulowane nadciśnienie nie powinni decydować się na zabieg blefaroplastyki. Niemożliwe jest również wykonanie zabiegu w przypadku występowania skaz naczyniowych, niedokrwistości i ropnych stanów zapalnych skóry twarzy.