Posiadany budżet jest często tym czynnikiem, który mocno ogranicza nasze możliwości zakupu instrumentu muzycznego. Również często warunki lokalowe jakie mamy, też nie pozwalają nam na rozwijanie naszej pasji muzycznej.
Posiadany budżet jest często tym czynnikiem, który mocno ogranicza nasze możliwości zakupu instrumentu muzycznego. Również często warunki lokalowe jakie mamy, też nie pozwalają nam na rozwijanie naszej pasji muzycznej. Z reguły mieszkanie w bloku i niewielki pokoik są tego doskonałym przykładem. To są te jedne z najczęstszych powodów, dla których niestety duża część osób rezygnujemy ze swoich ambicji muzycznych, a może nie powinniśmy tak definitywnie rezygnować i się poddawać. W końcu nie każdy musi od razu grać na fortepianie, perkusji czy saksofonie. Jest wiele innych instrumentów, które przede wszystkim są w przystępnej cenie dla każdego, są niewielkich rozmiarów i nie są zbyt głośne, więc nie ma obawy, że będziemy sąsiadom zakłócać spokój. Wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć, a można trafić na wyjątkowo ciekawe i interesujące instrumenty, na których nauka w dodatku nie jest zbyt mocno skomplikowana.
Zacznijmy od takiego najmniejszego instrumentu, który dosłownie zmieści się nam w kieszonce. Mowa tu oczywiście o harmonijce ustnej (https://muzyczny.pl/20g_Instrumenty-dete.html), która nie tylko należy do najmniejszych instrumentów, ale i jednocześnie do jednych z najtańszych. Budżetowe modele można kupić już dosłownie za 20-30 złotych, a takie bardziej markowe za 200-300 zł. To sprawia, że nawet osoby z bardzo małymi środkami finansowymi mogą sobie na taki instrument pozwolić. I właśnie ich niska cena sprawiła między innymi to, że instrument ten cieszył się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki wśród biednych emigrantów, którzy nie mogli sobie pozwolić na żaden inny z reguły dużo droższy instrument. Harmonijka ustna trafiła do Ameryki pod koniec XIX w i zbiegiem lat zaczęto ją wykorzystywać w coraz to różniejszych gatunkach muzycznych. Takie największe zastosowanie znalazła w muzyce folkowej, bluesowej i country, choć i na scenach rockowych potrafiła zagościć. Legendarny Jimi Hendrix między innymi wykorzystywał harmonijkę ustną. Nauka gry nie jest zbytnio skomplikowana, choć na pewno wymaga pewnej cierpliwości i systematyczności jak w przypadku każdego instrumentu muzycznego. Na początek najlepiej sobie kupić jakąś diatoniczną 10 kanałowa harmonijkę w tonacji C i od niej rozpocząć swoją przygodę muzyczną.
Drugim takim niezmiernie sympatycznym i fajnie brzmiącym instrumentem, który dosłownie zmieści się nam w niedużym plecaku jest ukulele. Jest to instrument, którego obecna forma ukształtowała się na Wyspach Hawajskich i na którym bardzo łatwo i wyjątkowo szybko można nauczyć się grać. Jest to instrument nieporównywalnie znacznie łatwiejszy niż gitara, a do niektórych akordów wystarczy nam dosłownie tylko jedne palec na progu przystawić i mamy gotowy chwyt. Bicie akordów natomiast jest bardzo podobne jakie stosuje się w gitarze. Ceny tych instrumentów są oczywiście różne i zależą w dużej mierze od marki ale budżetowy model, który jest pełnowartościowym instrumentem muzycznym, a nie żadną zabawką możemy już kupić za ok. 200 zł.
To są przykłady dwóch mocno różniących się instrumentów na których dość szybo można nauczyć się grać. Wiodącym i niekwestionowanym atutem jest ich cena. Na zakup takiego instrumentu nie potrzeba kilku tysięcy złotych jak w większości instrumentów muzycznych. W przypadku harmonijki ustnej jest to koszt wręcz symboliczny kilkudziesięciu złotych, w przypadku ukulele jest to trochę większy koszt, ale równie nieduży. Obydwa instrumenty możemy swobodnie ze sobą wszędzie zabrać. Harmonijkę to już możemy nazwać mikro instrumentem mieszczącym się w każdej kieszonce, ale ukulele również dużo miejsca nam nie zajmie, bo dosłownie mały plecaczek nam wystarczy, by wyjść z nim w np.: w góry. Który z nich jest lepszy to już zależy tylko od indywidualnych preferencji samego zainteresowanego. Ukulele ma jedną przewagę nad harmonijką, można na nim grać równocześnie śpiewając, na harmonijce niestety ta sztuka nam się nie uda
Materiał zewnętrzny